Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Drogie polskie autostrady

Czy rzeczywiście płacimy za drogi najwięcej na świecie?

Temat kosztu budowy dróg wraca jak bumerang. Stwierdzenie, że płacimy więcej niż inni to świetny argument dla każdego, kto chce dopiec dowolnej rządzącej ekipie. Ile jest w tym prawdy? Jak to zwykle bywa w polityce, niewiele.

Europejska średnia

Kraje, do których porównujemy się najczęściej, budują autostrady… w podobnej cenie. Według GDDKiA duży udział w tworzeniu „mitu” miał okres przed rokiem 2008, w którym system rzeczywiście generował większe koszty. Obecnie za kilometr autostrady płacimy średnio 9,61 mln euro przy europejskiej średniej wynoszącej 9,4 mln.

Często poruszaną kwestią jest różnica w kosztach pracy, ale nie jest to aż tak istotna składowa (bardziej istotny jest choćby koszt konstrukcji i projektu). Na ten ostatni ma wpływ między innymi klimat, warunki naturalne, specyfikacje techniczne i system przetargowy. Oraz często pomijana…

Cena gruntów

Specyfiką niektórych rejonów Polski są bardzo pofragmentowane działki. Wszelkiego rodzaju inwestycje wymagają porozumienia się z wieloma właścicielami. Przedłuża to procedury i sprawia, że konieczne jest dogadanie się z dużą liczbą osób, które mogą windować ceny. Również nieprzemyślane przepisy – choćby te dotyczące ekranów dźwiękoszczelnych. Powiększyły one koszt niektórych inwestycji nawet o 10%.

Drogo, ale w normie

Czy autostrady są drogie? Pewnie, w końcu to „droga idealna”. Czy polskie autostrady są zbyt drogie? To nie do końca prawda. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy nie lepiej inwestować choćby w drogi ekspresowe. I w pomijane drogi lokalne.

J.G.

Podobne artykuły

Jedyny taki zlot

Organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, a V Zlot Motocyklowy w Płocicznie tradycyjnie przebił wszystkie poprzednie. Niepowtarzalna atmosfera, świetni ludzie, dobra muzyka i mnóstwo pięknych maszyn.

Czytaj dalej »

Jeden komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *