Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Maszyny zabijają

Autonomiczny prototyp Ubera śmiertelnie potrącił pieszego.

Prawnicy mają twardy orzech do zgryzienia. W Arizonie doszło do kolejnego wypadku z udziałem samochodu sterowanego przez komputer – tym razem potrącona została kobieta przeprowadzająca rower przez drogę. 49-latka zmarła w szpitalu.

Uber zawiesił testy przeprowadzane w kilku innych miastach, a śledczy będą musieli ustalić przyczyny wypadku. Z jednej strony wydaje się to łatwe – prototypy wypuszczone na amerykańskie drogi są naszpikowane czujnikami i kamerami, a za kierownicą zawsze siedzi człowiek. Skoro on również nie zdążył zareagować, można przypuszczać, że doszło do „zwyczajnego” wypadku, którego skutki nie są związane z tym, że maszyna „prowadziła się sama”. Zdarzenie obiegło jednak świat i z pewnością dojdzie do ponownego rozkręcenia dyskusji na temat pojazdów autonomicznych. Już zaczęły pojawiać się opinie na temat podjęcia większych środków ostrożności i – co oczywiste – stworzenia odpowiednich regulacji prawnych nim tego typu pojazdy pojawią się na drogach w setkach tysięcy egzemplarzy.

Problemem będzie również kwestia odpowiedzialności za wpadek. Winna okazać się może korporacja Uber, co rodzi kolejne problemy natury prawnej.

P.P.

zdjęcie: Dllu

Podobne artykuły

Jeden komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *