Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Nie zabiorą prawa jazdy

Kurs reedukacyjny zamiast natychmiastowego odebrania prawa jazdy – taka zmiana wejdzie w życie od połowy przyszłego roku.

Wśród wielu zapowiadanych zmian w przepisach dotyczących kierowców, jedna budzi spore kontrowersje. Chodzi o inne zasady przyznawania i „pozbywania się” punktów karnych.

Obecnie po przekroczeniu limitu (20 dla kierowców ze stażem krótszym niż rok i 24 dla pozostałych) traci się prawo jazdy, które można odzyskać dopiero po ponownym zdaniu egzaminu. Od przyszłego roku mechanizm ten ma być zastąpiony przez obowiązkowy „kurs reedukacyjny”. Na zaliczenie 28 godzin zajęć w WORD kierowca będzie miał miesiąc – dopiero po upływie tego terminu zostanie mu odebrane prawo jazdy. Na tym problemy się nie skończą – przez następnych pięć latach przekroczenie limitu punktów skończy się natychmiastowym odebraniem prawa jazdy.

Więcej wątpliwości budzi kolejna zmiana dotycząca kar za łamanie przepisów. Policja będzie mogła nałożyć na kierowcę jednorazową karę w wysokości maksymalnie 10 punktów karnych – niezależnie od ilości popełnionych wykroczeń. To może z kolei ułatwić życie piratom drogowym, teoretycznie dając szansę na dwukrotne przekroczenie wszystkich norm bez większych konsekwencji. Czy prawodawca pokusi się o modyfikację tego rozwiązania? Na refleksję pozostało pół roku.

J.G.

Podobne artykuły

Brexit korzystny dla F1

Decyzja podjęta przez Brytyjczyków w czwartek zszokowała świat i wywołała panikę na rynkach finansowych. Wielu mieszkańców Zjednoczonego Królestwa już deklaruje, że popełnili błąd i zagłosowaliby inaczej, znając konsekwencję swojego wyboru. Są jednak tacy, których Brexit cieszy. I nie chodzi o populistycznych polityków lub ich ksenofobicznych wyborców. Bernie Ecclestone, prezes Formuły[…]

Czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *