Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
OC dla kierowcy?

Pojawił się pomysł na wprowadzenie polisy OC przypisanej do kierowcy. Kto zyska, a kto na tym straci?

Dwóch posłów PiS wystosowało interpelację dotyczącą zmiany dotychczasowego rozwiązania na podobne do tego funkcjonującego obecnie w Wielkiej Brytanii. Obecnie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wykupuje się na każdy samochód. Tracą na tym właściciele więcej niż jednego pojazdu, a w szczególności firmy. Alternatywą jest OC dla kierowcy uprawniające go do korzystania z każdego samochodu – na własną odpowiedzialność.

Rozwiązuje to problemy związane z pożyczaniem samochodu. Gdy dziś dojdzie do wypadku, odpowiedzialność spada na właściciela pojazdu. Posłów niepokoi też to, że utrata zniżki na prywatne auto wpływa na cenę polisy firmowych samochodów.

Z drugiej strony, „OC na człowieka” może negatywnie wpłynąć na cenę ubezpieczenia dla rodzin dzielących między sobą jeden samochód. Może więc skończyć się na tym, że firmy zostaną odciążone finansowo, a najwięcej stracą najbiedniejsi. Wątpliwości są też związane ze sposobem powiązania wysokości składki i ryzyka związanego z posiadaniem danego modelu – obecnie cena OC jest uzależniona choćby od wieku i mocy pojazdu. Autorzy pomysłu proponują wprowadzenie OC, które będzie umożliwiało korzystanie tylko z pewnej kategorii samochodów (np. wykluczając te sportowe czy z napędem na tylną oś), ale to może być trudne do wyegzekwowania. Problem pojawi się również wtedy, gdy kierowca nieposiadający indywidualnego OC będzie musiał skorzystać z samochodu w sytuacji awaryjnej.

Pomysł jest więc ciekawy, ale wymaga przemyślanych regulacji prawnych. W innym przypadku kolejna „dobra zmiana” może okazać się dla niektórych bardzo niekorzystna.

D.C.

Podobne artykuły

Zmiany w fotoradarach! Odcinkowy pomiar prędkości.

Jest już ponad  30 punktów w Polsce, gdzie zaczął działać odcinkowy pomiar prędkości. Nie wystarczy już teraz tylko zwolnić prędkość, lub przyhamować, aby uniknąć mandat. Tutaj trzeba już główkować. Straże Miejskie, także mogą zyskać na tych zmianach, gdyż w końcu będą mogli zająć się swoimi prawdziwymi obowiązkami. Chyba, że wcześniej[…]

Czytaj dalej »

Jeden komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *