Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Policja przestanie wystawiać mandaty

10 lipca rusza ogólnopolski strajk. Jeśli do tego czasu rząd nie dogada się ze związkowcami, policjanci w całym kraju zamienią mandaty na pouczenia…

Spór o pensje i przywileje toczy się w zasadzie od zawsze, z małymi przerwami. Policjanci są kolejną grupą, która po porównaniu swoich zarobków do płac pracowników dyskontów stwierdziła, że coś tu jest mocno nie tak. Związkowcy domagają się wzrostu uposażeń, ale chcą też przywrócenia systemu emerytalnego zlikwidowanego w roku 2012, lepszych warunków finansowych za pracę w nadgodzinach i w dni wolne, a także pełnopłatnych zwolnień lekarskich.

Protest może być mniej lub bardziej udany, ale większość kierowców najbardziej zainteresuje forma zaproponowana przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Od 10 lipca policjanci przestaną wystawiać mandaty, ograniczając się do pouczeń. Ma to dotyczyć głownie prewencji i drogówki.

Wiele osób zdążyło pewnie krzyknąć „niech strajkują do końca świata!”, ale przedłużający się protest może okazać się mniej przyjemny. Wśród kolejnych kroków zatwierdzonych przez większość związkowców jest między innymi strajk włoski, czyli drobiazgowe i powolne wykonywanie czynności służbowych. Może się więc okazać, że po krótkiej euforii związanej z otrzymaniem pouczenia trafimy do piekła, w którym patrole drogówki będą niespiesznie sprawdzać stan hamulców, świateł, silnika… Nawet, jeśli skończy się na pouczeniu, taka dłuuuga kontrola może sprawić, że zaczniemy kibicować szybkiemu podpisaniu porozumienia.

Z tym może być różnie. Na razie MSWiA stosuje standardową taktykę, czyli wysyła do mediów oświadczenie, w którym tłumaczy, że odbywa się mnóstwo spotkań, pensje rosną i właściwie nie wiadomo, o co tym związkowcom chodzi…

D.C.

zdjęcie: Lukas Plewnia (Flickr)

Podobne artykuły

Jeden komentarz:

  1. Z dupą do roboty niech się wezmą. I za naukę najpierw! To jest służba, za publiczne pieniądze. A jak one są be, to można iść do dyskontu – za prywatne – bez przywilejów emerytalnych, bez pełnopłatnych zwolnień – i BEZ URLOPÓW! Zawracanie gitary, a pieniądze to akurat jedyna rzecz w Policji, która nie jest wcale „psia”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *