Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
To jest przełom w motoryzacji

Od dłuższego czasu wszyscy czekali na jedno – dawno zapowiadany TESLA Model 3 właśnie ma swoją premierę. Ten model Tesli ma stać się jednym z najważniejszych modeli ostatnich czasów.

Zanim odbyła się premiera 115 tys. osób wpłaciło po tysiąc dolarów, tylko po to aby złożyć zamówienie na najnowszą Teslę. Czy kupowali przysłowiowego kota w worku?

Przekonajmy się sami. Model 3 ma zbliżone wymiary do Audi A4, Mercedesa klasy C i BMW serii 3. Co jednak najistotniejsze, zbliżona jest także cena. Najnowsza Tesla kosztuje 35 tysięcy dolarów (czyli około 140 tys. złotych).  Do tej pory samochody napędzane silnikami elektrycznymi były zdecydowanie  droższe od tych o spalinowym napędzie.  Zasięg około 346 km na jednym ładowaniu nie jest złym wynikiem, ale co naprawdę  ma zapewnić temu autu sukces?

Na czele firmy stoi osobowość, mistrz biznesu i wizjoner w każdym calu. Tym człowiekiem jest Elon Musk. Kilkanaście lat temu założył PayPala, który zrewolucjonizował system elektronicznych płatności. W jego portfolio znajduje się też firma SpaceX, która ma spopularyzować loty w kosmos. To co wydaje się nieprawdopodobne, on ze swoim zespołem urzeczywistnia. Tak było też z Teslą Motors. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy nad wszystkim górowała ropa,  nikt nie wierzył w sukces przedsiębiorstwa, którego jedynymi wytworami miały być samochody o napędzie elektrycznym. Tylko w ubiegłym roku Tesla sprzedała 50 tys. samochodów.  Pół miliona, taka wartość ma być osiągnięta w 2020roku, czyli dziesięć razy tyle co w 2015 r. Obecnie w gamie znajdują się dwa modele: Model S i Model X. Sprzedaż tego drugiego modelu dopiero się rozpoczyna. Model 3 to nr 3 w portfolio marki. I to właśnie w nim Tesla pokłada największe nadzieje.

Co Czyni Cena
Tesla właśnie zaczęła przyjmować zamówienia na Model 3. Kolejki przed salonami zaczęły ustawiać się na kilka dni przed jego premierą. Każdy chciał jako pierwszy złożyć zamówienie. Nawet ci najszybsi będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość, bo produkcja auta rozpocznie się dopiero w drugiej połowie 2017 r. Ceny startują z pułapu 35 tys. dol. (około 140 tys. zł). W USA może to spowodować prawdziwy boom na Teslę, bo – w zależności od stanu – amerykańscy kierowcy mogą liczyć na wsparcie rządu, które w przypadku samochodów elektrycznych wynosi od 7,5 do 13 tys. dol.

Czy powstaną nowe fabryki?

Dziesięciokrotne zwiększenie sprzedaży w cztery lata to ogromne wyzwanie. Również dla działu produkcji. Należące do Tesli dwie fabryki nie mają takich mocy przerobowych, tym bardziej że tylko jedna z nich odpowiada za montaż samochodów. Fabryka w Nevadzie (znajdująca się w budowie) będzie produkowała wyłącznie baterie. Właśnie dlatego Tesla planuje otwarcie nowych ośrodków w Chinach i Europie. To one miałyby odpowiadać za produkcję Modelu 3. Czy jest możliwe , aby także w Polsce powstałą fabryka Tesli?

 

Jazda autonomicznea

Tesla wyposaży każdy egzemplarz Modelu 3 w czujniki umożliwiające autonomiczną jazdę. Opcja „autopilota” będzie dodatkowo płatna. Oczywiście kierujący Teslą nie będą mogli czytać gazety podczas siedzenia za kierownicą nowego sedana. Jeszcze nie teraz. Model autonomicznej jazdy jest wciąż opracowywany, choć niektóre jego elementy (jak choćby automatyczne parkowanie) będą zapewne dostępne od razu. Tesla myśli perspektywicznie, już dziś dostosowując swoje auta w technologię, w którą – zdaniem Elona Muska – za kilkanaście lat będzie wyposażone każde nowe auto. Założyciel Tesli twierdzi, że za 10-15 lat każde nowe auto będzie autonomiczne.

W przyszłości Tesla planuje wprowadzić do oferty crossovera opartego na Modelu 3. Musk wspominał też o chęci zbudowania ciężarówki/dostawczaka, który mógłby rozpocząć rewolucję również w szeregach aut użytkowych. Niewygórowana cena Modelu 3, dotacje rządowe w krajach, które są głównymi odbiorcami aut Tesli, ośmioletnia gwarancja na zespół napędowy i baterie oraz znaczące zwiększenie mocy produkcyjnej może sprawić, że Tesla spełni swoje wyśrubowane cele sprzedażowe. W końcu to, co dla innych jest marzeniem lub planem nie do zrealizowania, Elon Musk urzeczywistnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *