Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Nowe zasady złomowania pojazdów.

Zniesienie 500 zł opłaty recyklingowej przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy, zobowiązanie dealerów samochodowych i właścicieli komisów do zbiórki pojazdów wycofanych z eksploatacji – to nowe przepisy o recyklingu pojazdów, które weszły już w życie.

Nowe przepisy wprowadzają do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zmiany wymusiła na Polsce Unia Europejska. Wszystko przybrało tempa , gdy w październiku 2014r Komisja Europejska pozwała Polskę ws. przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Trybunału Sprawiedliwości. KE miała zastrzeżenia do organizacji wycofywania zużytych pojazdów i ich recyklingu. Do tej pory stacje demontażu nie mogły pobierać opłat za przyjmowanie pojazdów zarejestrowanych w Polsce, jednak Komisja wskazywała, że zwolnienie z opłat powinno dotyczyć wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie UE.

Bez opłaty przy imporcie aut z UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Nowe przepisy zwolniły z opłaty recyklingowej samochody sprowadzane z UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obniżyło to zapewne koszty funkcjonowania importerów samochodów używanych.  Nowy obowiązek importera, to zapewnienie punktów demontażu starych aut. Producenci i importerzy wprowadzający na rynek ponad tysiąc, przede wszystkim nowych, pojazdów będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie, w różnych miejscowościach. W praktyce oznacza to, że wprowadzający ponad tysiąc pojazdów rocznie będzie musiał zapewnić w kraju funkcjonowanie co najmniej 48 stacji lub punktów.  Z kolei wprowadzający na polski rynek nie więcej niż tysiąc pojazdów rocznie będą musieli zapewnić sieć składającą się z co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, w tym co najmniej jedną stację demontażu, położone w różnych miejscowościach.

Pozbywamy się starego auta bez opłaty. Z wyjątkami

Nowe prawo wprowadza generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju UE lub EOG – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela. Jednocześnie w przepisach określono przypadki, kiedy opłata będzie mogła być pobierana.

Karne stawki za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku

Dla prowadzących stacje demontażu wprowadza się opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Będą one przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a 5 proc. ich wysokości będzie dochodem województwa. Pieniądze z kar i opłat mają być przeznaczane na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi pojazdów.  Stawka opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji wynosić będą: 0,05 zł za każdy kilogram brakującej masy odpadów niezbędnej do osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku lub recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji, w przypadku gdy do osiągnięcia wymaganego poziomu brakuje nie więcej niż 5 proc.; 0,1 zł za każdy kilogram brakującej masy odpadów w przypadku gdy do osiągnięcia wymaganego poziomu brakuje więcej niż 5 proc.
Przedstawiciele branży recyklingowej uważają, że nowe przepisy nie są dla nich korzystne. Ich zdaniem cała odpowiedzialność za poziom odzysku spadnie na stacje demontażu pojazdów. Krytykują też – jako wyśrubowane – obowiązujące limity odzysku oraz wysokość kar finansowych za ich niedotrzymanie.

Przepisy obowiązują od roku 2016

źródło: za PAP

Podobne artykuły

Trudny wybór

Zakup używanego auta to temat poruszany regularnie przez każde medium związane z motoryzacją. Poradniki, zestawienia i statystyki pojawiają się z częstotliwością usterek w Alfie Romeo. Czytasz, przyswajasz, kiwasz głową, a gdy przychodzi do momentu wybrania czegoś dla siebie, jesteś w kropce.

Czytaj dalej »

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *