Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Kask motocyklowy (część 2)

Dowiedz się, jak wybrać i dopasować najlepszy kask!

Jak ważnym elementem ciała człowieka jest głowa wie każdy. Natomiast najwidoczniej nie każdy zdaje sobie sprawę w jakim niebezpieczeństwie jest znajdujący się w niej mózg podczas jakiegokolwiek wypadku – na motocyklu, w samochodzie, na rowerze, nartach, rolkach, itd. Wracając do tematu z poprzedniego numeru miesięcznika – wiemy już jakich kasków powinniśmy unikać oraz jak przedstawiają się normy testujące kaski oraz dopuszczające je do sprzedaży. Ale w takim razie co najlepiej wybrać? Nie będę rzucał tu markami, modelami, itd. bo po pierwsze nie chcę robić sobie ani żadnemu producentowi kryptoreklamy, a po drugie nie to jest ważne podczas wyboru kasku.

„Witam, chciałbym zakupić kask marki X, model Y, żaden inny mnie nie interesuje, bo o takim czytałem dobre opinie w Internecie.” Takie zdanie pada wyjątkowo często w mojej pracy z ust klientów. I bardzo często taki klient spotyka się z zawodem kiedy próbuję mu wytłumaczyć po kilku przymiarkach, że akurat ten model nie został stworzony na jego głowę lub jego specyfika nie nadaje się na jego typ motocykla. Tak, tak! Nawet najdroższy i najlepszy kask motocyklowy nie ochroni tak dobrze jak odrobinę niższy model, z teoretycznie niższej półki, ale odpowiednio dobrany do naszej czaszki! Po kolei – czym ogólnie rzecz biorąc powinieneś kierować się przy wyborze kasku na swój motocykl?

1. Mierz siły na zamiary, tzn. Dobierz kask do swojego budżetu oraz motocykla i stylu jazdy w jakim się poruszasz. Masz 300zł i jeździsz litrowym sportem z 200KM pod tyłkiem? Dozbieraj! Fajnie, że są na rynku kaski za 300zł, są one często coraz lepszej jakości no i mają bajeranckie kolorki, ale nie oszukujmy się – to są kaski do poruszania się (i upadania) z niewielkimi prędkościami – na skuter lub 125’tkę.

2. Niejako kontynuacja punktu pierwszego – zdefiniuj jakim typem motocykla jeździsz (turystyczny, sportowy, naked, supermoto, itd.) oraz jaki jest Twój styl jazdy. Na rynku jest mnóstwo kasków pod tym względem „uniwersalnych”, jednak coraz więcej produktów posiada konstrukcję zdefiniowaną pod konkretny typ. Kaski sportowe (pozycja leżąca) posiadają bardziej rozbudowaną wentylację, ale są głośniejsze, poza tym mają podniesione i poszerzone pole widzenia, posiadają zapięcie typu DD pod szyją i rzadko wyposażone są w blendę lub pinlocka przeciw parowaniu wizjera (za to posiadają inne, równie skuteczne systemy). Mamy oczywiście również kaski na motocykle typu naked (wyprostowana pozycja, aerodynamika przystosowana pod „owiewanie” wiatrem), turystyczne (wysoka owiewka) i inne. Można by tu wymieniać godzinami.

3. Wybierz swój typ konstrukcji kasku – otwarty, integralny, modularny (demontowalna szczęka) lub szczękowy (szczęka unoszona na mechanizmie). Przeanalizuj naprawdę wszystkie „za” i „przeciw”, posłuchaj rad sprzedawcy, ale decyzję podejmij samodzielnie, pamiętając że statystycznie ok 30% obrażeń głowy to uszkodzenia szczęki (tak, jestem zwolennikiem kasków integralnych 🙂 ). Wybierając natomiast kask z unoszoną szczęką zwróć uwagę na to czy takowy posiada podwójną homologację P/J, która legalnie zezwala na bezpieczną jazdę ze szczęką podniesioną, jeśli akurat tego potrzebujesz (niewielu klientów w ogóle o takim wymogu wie).

4. Teraz przejdź do najważniejszego! Zapomnij na chwilę o przeczytanych opiniach w sieci, wymarzonych kolorach i kształtach kasku z plakatu w pokoju. Na tym etapie nie skupiaj się też na wchodzeniu w szczegóły budowy danego modelu (materiał skorupy, wyściółka i inne). Jeśli wybrałeś już na podstawie 3 powyższych punktów przynajmniej kilka modeli kasków spośród różnych marek – przejdź do ich przymiarek, najlepiej pod okiem fachowca, który sprawdzi czy dany model oraz rozmiar kasku są dla Ciebie najlepsze. Tak jak pisałem w poprzednim numerze miesięcznika – wiele kasków zostało stworzonych na całkowicie różne typy kształtów czaszki i nie każdemu dany kask musi pasować. W dodatku często zdarza się, że dany motocyklista wpasowuje się w międzywymiary i wybór między S’ką a M’ką jest wręcz niemożliwy – spróbuj wtedy inny model!

5. Na Twoją głowę pasuje więcej niż jeden model? Świetnie! Teraz skup się na detalach!

Po pierwsze: z jakiego materiału wykonano skorupę – wyróżniamy 2 duże grupy takich materiałów:

  • tworzywa sztuczne wtryskiwane
  • kompozyty a bazie włókien szklanych

Z zasady te drugie są uznawane za lepsze, ale nie jest to bezbłędną regułą. W przypadku włókien zapytaj sprzedawcy jakie są to włókna (szklane, węglowe, aramidowe), ile posiadają warstw i dopytaj o inne szczegóły jak choćby certyfikaty. W przypadku tworzyw wtryskiwanych zapytaj koniecznie o doprecyzowanie materiału. Najpopularniejszymi są ABS oraz poliwęglan, ale typów i podtypów jest znacznie więcej. Kaski modelu A wykonane z Lexanu (podtyp poliwęglanu, a więc i tworzywa sztucznego wtryskiwanego) potrafią być równie dobrymi strażnikami bezpieczeństwa naszej głowy co kaski z włókien modelu i marki B (a często i przy kiepskiej jakości włóknach to i poliwęglan deklasuje konkurenta).

Po drugie: dobierz bajery do swoich potrzeb. Podoba Ci się kask wyposażony w wyściółkę z włókien bambusowych? Ekstra! Chciałbyś mieć blendę przeciwsłoneczną? W porządku. A może planujesz założyć do kasku zestaw głośnomówiący lub nosisz okulary korekcyjne? Koniecznie dopytaj sprzedawcę o wszystkie bajery, które posiadają konkretne modele i podążaj za jego radą jeśli mu ufasz. Niekoniecznie kask „wszystkomający” okaże się najlepszym wyborem (zawsze jest coś, kosztem czegoś innego).

6. Skup się na kolorkach. I nie piszę tego dla żartu. Kolor czarny jest w modzie, ale jeśli jesteś w stanie przeżyć bez czerni na głowie – unikaj jej. Według wyników badań przy temp. otoczenia 20*C w słońcu różnica temperatur wewnątrz kasku białego a czarnego wyniosła aż 5*C na korzyść kasku białego! 5*C dla organizmu to ogromna różnica. Pamiętaj również, że kask to najwyżej położony punkt motocyklisty – czyli pierwszy widoczny dla kierowcy samochodu. Daj się zobaczyć i załóż coś jasnego.

A przede wszystkim znajdź sklep i sprzedawcę, któremu będziesz mógł w 100% zaufać przy doborze jedynej ochrony Twojej drogocennej głowy podczas jazdy. Nowości, niuansów i nowinek w tym segmencie pojawia się nieustannie mnóstwo, a od informacji z forów internetowych czasem pęka aż głowa (bardziej z niedowierzania).

Adam Jęcka (Speed UP Piła)

Podobne artykuły

Zestaw naprawczy STEINEL

Najdrobniejsza stłuczka kończy się zwykle uszkodzeniem delikatnych, plastikowych elementów samochodu. Ich wymiana kosztuje krocie, ale wystarczy jedno proste narzędzie, by uporać się z tym problemem.

Czytaj dalej »

Trzymaj formę – jak dbać o auto

Kochaj swój samochód, a on odwdzięczy się tym samym. Jeśli chcesz, by Twoje auto było jednocześnie wierne i piękne, stosuj się do tych dziesięciu wskazówek, które pozwolą utrzymać je w optymalnym stanie. Zmniejszy to awaryjność, poprawi osiągi i wygląd pojazdu. Wszystko przy niewielkim nakładzie sił i środków. Zaczynamy! Sprawdź (i[…]

Czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *