Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Koniec horroru w WORD-ach?

Ktoś chce wreszcie skończyć z patologią w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Propozycja przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość ma zmienić zasady finansowania WORD-ów. Pieniądze z egzaminów mają trafiać prosto do budżetu państwa, a finansowanie WORD-ów ma przejść w gestię resortu infrastruktury bądź wojewodów.

Kontrola NIK-u przeprowadzona w roku 2015 wykazała, że niemal 90% przychodów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pochodzi z opłat egzaminacyjnych. Większość z nich to pieniądze za egzaminy poprawkowe. Pośrednio potwierdza to tezę, która od lat jest tajemnicą poliszynela: WORD-om zależy, by jak najwięcej osób oblewało egzamin, bo w ten sposób rosną zyski…

Przekierowanie pieniędzy bezpośrednio do budżetu ma ukrócić ten proceder i odebrać egzaminatorom motywację do oblewania kursantów za najmniejszy błąd. System, który obowiązuje obecnie w Polsce nie sprawia, że po drogach jeżdżą świetnie wyszkoleni kierowcy: w innych krajach Unii Europejskiej zdawalność jest znacznie wyższa, a wypadków drogowych jest znacznie mniej.

Pojawiła się też propozycja umożliwienia przeprowadzania egzaminów z wykorzystaniem infrastruktury szkół jazdy spełniających określone kryteria. Pozwoliłoby to skrócić kolejki i byłoby kolejnym czynnikiem osłabiającym uznaniowość egzaminu na prawo jazdy.

P.P.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *