Internetowy serwis motoryzacyjny

Internetowy serwis motoryzacyjny
Olej w silniku – kiedy wymienić?

JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ OLEJ W SILNIKU?

To jedno z pytań spędzających sen z powiek właścicieli samochodów. Większość słyszała o konieczności wymiany oleju co 30 000 km lub co dwa lata, poza tym wielu z nas wychowało się jeszcze na wytworach przemysłu krajów demokracji ludowej, w których olej należało wymieniać nawet co 5000 kilometrów. Obecnie zalecenie to dotyczy motocykli i samochodów klasy high performance. Przy wymianie oleju w motocyklu koniecznie zapoznajcie się z instrukcją obsługi maszyny. W codziennej eksploatacji coraz częściej stosuje się oleje long life. Z czego to wynika? Po pierwsze z tego, że budowa samochodu stała się bardziej dopracowana, ale też ponieważ udoskonalono technologię olejową. Jeszcze 20-30 lat temu olej syntetyczny kojarzył się z technologią rodem z kosmosu. Obecnie nikogo nie dziwi, że wszystkie auta korzystają z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań.

Kiedy więc konieczna jest wymiana oleju silnikowego w samochodzie? Wtedy, gdy przewiduje to instrukcja obsługi lub kiedy upomni się o to nasz samochód. Na pewno nie rzadziej. Zawsze warto sprawdzić w instrukcji, jakie przewidziano interwały w przypadku eksploatacji w trudnych warunkach. Bardzo często jest to skrócenie okresu między wymianami o połowę. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli będziecie zmieniali olej na przykład co rok. Koszt bańki z olejem w przeliczeniu na jeden kilometr przejechanej trasy jest naprawdę bardzo mały. Oczywiście przy wymianie oleju silnikowego nie zapominajcie o filtrze.

Często pojawiają się pytania, czy olej należy wymieniać, kiedy zmieni kolor na czarny. Nic podobnego. Szybkie ciemnienie oleju świadczy o jego jakości i możliwości zbierania zanieczyszczeń, które później pozostają w filtrze. Oczywiście, nie wszystko w tym filtrze zostaje. Część najdrobniejszych zanieczyszczeń krąży w silniku. Najczęściej są to malutkie drobinki sadzy. Co z wymianą oleju w dieslu? Drobinki sadzy są szczególnie dobrze dostrzegalne w autach z silnikiem diesla. Wynika to ze specyfiki jego pracy. Jeśli więc olej w waszym silniku szybko ściemniał, to na pewno nie jest to powód do jego wymiany. Pamiętajmy też, że długie okresy między przeglądami dotyczą jedynie olejów syntetycznych spełniających odpowiednie normy producentów aut. Nic tu nie jest pozostawione przypadkowi. Jeśli nie wiecie, co ile kilometrów należy wymieniać olej w waszym aucie, to wystarczy skorzystać z wyszukiwarki oleju i wszystko stanie się jasne.

źródło: www.castrol.com.pl

Podobne artykuły

Kubica w Le Mans?

Po weekendowym epizodzie w Renault Sport Trophy (trzecie miejsce w endurance i czwarte w sprincie), Robert Kubica zapowiada powrót na tor w przyszłym sezonie.

Czytaj dalej »

Komentarze czytelników

  1. W moim przypadku znakomicie sprawdza się Venol. Jeżdżę na nim od 8 miesięcy i zmiana smarowania totalnie odmieniła jakość działania silnika. Po wymianie oleju nie miałem już takiego problemu jak nieodpalające auto – rozruch normalny. Silnik przestał się dławić, chodzi płynnie, moc jest dużo lepsza. Tak więc ogólnie – zdecydowanie warto był zdecydować się na ten syntetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *