Konstrukcje specjalne do pracy na wysokości i ich rola w produkcji wielkogabarytowych pojazdów użytkowych

  • 03.03.2020, 18:11 (aktualizacja 03.03.2020, 18:26)
Konstrukcje specjalne do pracy na wysokości i ich rola w produkcji wielkogabarytowych…
Transport drogowy oraz kolejowy to jedna z najszybciej rozwijających się branż logistyki w Europie w ostatnich latach. Za trendem muszą podążać producenci specjalistycznych pojazdów użytkowych, z których dużą część stanowią cysterny, służące do przewozu artykułów spożywczych, paliw płynnych i gazowych oraz niebezpiecznych substancji chemicznych. W ich produkcji od lat specjalizuje się Grupa Schwarzmüller, która w procesie wytwórczym korzysta z zaawansowanych technologicznie rozwiązań firmy KRAUSE – dostawcy różnorodnych konstrukcji umożliwiających pracę na wysokości. Oto opis owocnej współpracy.

 

Grupa Schwarzmüller jest jednym z największych w Europie dostawców naczep i przyczep do samochodów użytkowych. Obecnie działa już w 21 krajach. Firma projektuje, produkuje oraz serwisuje pojazdy klasy premium, które pod względem konstrukcji, funkcjonalności i wyposażenia są dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców. Obok najwyższej jakości wykonania aut, producent koncentruje się na redukcji ich masy własnej oraz optymalizacji ładowności i obciążenia użytkowego. Proces produkcyjny jest złożony i wymaga specjalistycznych konstrukcji, które umożliwiają komfortową i bezpieczną pracę wysoko nad podłożem.

Jak organizować pracę, by była bezpieczna?

Produkcja cystern jest złożonym procesem, którego powodzenie w dużym stopniu zależy od przemyślanych decyzji w zakresie organizacji pracy. A ta, z uwagi na duże wymiary zbiorników, w dużej części odbywa się wysoko nad podłożem. Kluczowe w tej kwestii wydaje się więc projektowanie ergonomicznych stanowisk roboczych, które będą gwarantowały pracownikom komfort oraz pełne bezpieczeństwo. Pomogą w tym różnorodne konstrukcje aluminiowe, np. zaawansowane technologicznie robocze platformy jezdne lub stacjonarne, których wykonanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu producentowi takich rozwiązań. Dlaczego? – W takim przypadku tylko „szyte na miarę” konstrukcje będą dobrze dopasowane do warunków otoczenia i spełnią wymagania użytkowników pod względem funkcjonalności i wygody. W tym przypadku wyzwaniem są nie tylko duże gabaryty pojazdów, ale i niezwykle trudny dostęp do ich newralgicznych miejsc, takich jak górne części zbiorników, wraz z włazami rewizyjnymi oraz armaturą umożliwiającą napełnianie i rozładunek cystern – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Jakie rozwiązania będą najlepsze?

Platforma robocza dopasowana do potrzeb

W procesie produkcyjnym cystern doskonale sprawdzają się konstrukcje specjalne wyposażone w platformy robocze, idealnie dopasowujące się do kształtu zbiornika. Przekonali się o tym pracownicy fabryki Grupy Schwarzmüller we Frainbergu, która właśnie takie rozwiązanie zamówiła w firmie KRAUSE. Jakie były wymagania klienta? – Klient zwrócił się do nas z prośbą o zaprojektowanie platformy roboczej, niezbędnej do realizacji procesu produkcyjnego cystern. Musiała ona być usytuowana na określonej wysokości, przenosić duże obciążenia i oferować możliwość pracy kilku osobom przy dwóch zbiornikach (po obu stronach platformy) jednocześnie. Absolutnym priorytetem zamawiającego był komfort oraz bezpieczeństwo prowadzonych prac. Nasi projektanci opracowali konstrukcję, wspartą na stalowych podporach, które w optymalny sposób przenosiły obciążenia i zapewniły jej odpowiednio dużą nośność – wyjaśnia Marek Banach. Kluczowe dla powodzenia realizacji tego zamówienia było opracowanie innowacyjnego rozwiązania w zakresie samej platformy. – Składa się z płaszczyzny głównej oraz wysuwanych ręcznie płyt podłogowych zakończonych listwą odbojnikową. Dzięki temu, płyty szczelnie przylegają do obudowy cysterny, jednocześnie nie uszkadzając poszycia zbiornika. Całość wykonana została z antypoślizgowego aluminium ryflowanego – dodaje. Dodatkowe bezpieczeństwo użytkownikom zapewniają składane kosze ochronne – wyposażone w stopy o regulowanej wysokości (by dostosować do poziomu zbiornika), wysokie listwy przypodłogowe oraz listwy na poziomie kolan – które po rozłożeniu, zabezpieczają całą powierzchnię cysterny, umożliwiając bezpieczne prace przy włazach rewizyjnych.

Funkcjonalność, ergonomia i komfort

Dostęp na platformę został zapewniony dzięki wygodnym schodom z poręczą, a samo miejsce wejścia na nią zabezpieczone jest drzwiami wahadłowymi. O ile jednak jest to droga idealna dla pracowników, to już transportowanie nią ciężkich komponentów i narzędzi wykorzystywanych w procesie produkcyjnym jest nie tylko nieefektywne, ale często także niemożliwe. Z tej potrzeby zrodziła się funkcjonalność, która pozwala zdemontować poręcz ochronną od strony czołowej konstrukcji i tą drogą dostarczyć ciężkie materiały na platformę za pomocą wózka widłowego. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność czasochłonnego transportu materiałów i narzędzi schodami, znacząco ułatwiając pracę i skracając czas jej wykonania.

Konstrukcja została zaprojektowana tak, by oferować łatwy dostęp do gniazda zasilania elektrycznego oraz przyłącza sprężonego powietrza, które ulokowane zostały na centralnych wspornikach. Przyłącza przekazywane są na dwie strony, by zagwarantować niezależną pracę na obu stanowiskach.  

Zalety konstrukcji:

  • możliwość rozbudowy konstrukcji dzięki jej modułowej budowie

  • drzwi wahadłowe zabezpieczające przed upadkiem przy wejściu na platformę

  • na życzenie klienta możliwość wykonania platformy z regulacją wysokości

  • możliwość jednoczesnego prowadzenia prac w obszarze górnym i dolnym cysterny

  • specjalna listwa ochronna zapobiegająca uszkodzeniom zbiornika

Bezpieczny serwis cystern z pomocą specjalistycznej drabiny

Projektowanie konstrukcji umożliwiających produkcję naczep i przyczep cysternowych to nie jedyne rozwiązanie KRAUSE w tym obszarze. W ofercie standardowej firma posiada specjalistyczną drabinę do obsługi tych wielkogabarytowych pojazdów. Jej podstawową zaletą jest zapewnienie szybkiego i w pełni bezpiecznego dostępu do górnych części cysterny w celu jej napełniania, pobrania próbek czy rozładunku. Na uwagę zasługuje duża, daleko wysunięta platforma robocza, dzięki której nie ma konieczności wprowadzania podstawy konstrukcji pod cysternę. Platforma zabezpieczona jest ze wszystkich stron koszem ochronnym, a jej wysokość można szybko i łatwo regulować za pomocą korby i zębatki. Została oparta na szerokim i stabilnym wózku jezdnym, który – w zależności od preferencji – może być wyposażony w rolki z tworzywa sztucznego lub gumowe koła. W zestawie są też regulowane stopy, dzięki którym dopasujemy ustawienie konstrukcji do podłoża.

Ciągły rozwój branży transportowej sprawia, że potrzebuje coraz bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów użytkowych. W ich produkcji oraz bieżącej obsłudze serwisowej niezbędne okazują się dopasowane do potrzeb konstrukcje do pracy na wysokości, których wykonanie najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym producentom.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe