Znak drogowy z czołgiem

  • 05.07.2020, 10:30 (aktualizacja 05.07.2020, 11:57)
Znak drogowy z czołgiem
Na drogach pojawiają się czasami znaki, które niekoniecznie dotyczą kierowców samochodów osobowych, czy nawet ciężarowych. Jednak warto znać ich znaczenie. O co chodzi z żółtymi znakami z czołgami w tle?

W związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które rozpoczeły się 28 lutego, wybrane mosty w ciągu dróg krajowych  oznakowano dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification). Dla kierowców zwykłych samochodów nie mają one żadnego znaczenia.

Nie musimy się do nich stosować, ale musimy wiedzieć, że na tych "duktach" mogą częściej pojawiać się kolumny samochodów wojskowych. Tutaj natomiast już warto wiedzieć o pewnych zasadach.

Prawdą jest, że pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

  • wyprzedzać w terenie zabudowanym,
  • rozdzielać.

Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić "na raty", rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe