Ile kosztuje ubezpieczenie OCPD?

  • 03.06.2022, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Ile kosztuje ubezpieczenie OCPD?
Czy wiesz, że Polska to kraj, który dysponuje największą flotą pojazdów ciężarowych w Europie? Jesteśmy niekwestionowanymi liderami w branży transportowej. Ty także prowadzisz firmę związaną z przewozem towarów?

Pamiętaj, że jako przewoźnik ponosisz ogromną odpowiedzialność i musisz liczyć się z dużym ryzykiem. Wypadki drogowe są niestety codziennością i jeśli spowoduje go jeden z Twoich pojazdów ciężarowych, za uszkodzony w tym zdarzeniu ładunek zapłacisz z własnej kieszeni. Możesz się jednak chronić na wypadek takich sytuacji, wykupując ubezpieczenie OCPD! Sprawdź już teraz, czym jest oraz ile kosztuje.

Czym są ubezpieczenia OCDP?

Na początek warto rozwinąć skrót OCPD, który oznacza Odpowiedzialność Cywilną Przewoźnika Drogowego. Nie jest to jednak ubezpieczenie zawodowe, a dobrowolne, które chroni przedsiębiorstwa transportowe przed konsekwencjami uszkodzenia lub zniszczenia przewożonych przez nie ładunków. Firmy ubezpieczeniowe proponuje takie polisy wszystkim osobom specjalizującym się w odpłatnym transporcie towarów.

Co warto podkreślić, ubezpieczenia OCPD dzielą się na te związane z transportem krajowym oraz międzynarodowym. Oczywiście jeśli działasz w obu obszarach, nie musisz kupować dwóch polis – wystarczy druga jej wersja. W jej przypadku zakres ochrony jest zgodny z konwencją CMR. Z kolei ubezpieczenie OCPD dla transportu krajowego opiera się na przepisach Prawa przewozowego.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCPD?

Decydując się na ubezpieczenie OCPD, będzie musiał podpisać umowę na 12 miesięcy. Choć jest to rozwiązanie nieobowiązkowe, tak w zasadzie dziś stanowi już standard w branży transportowej. Wynika to z dwóch kluczowych czynników. Po pierwsze polisa ta chroni firmę przed utratą płynnością finansowej, która może być konsekwencją uszkodzenia lub zniszczenia ładunku. Z drugiej strony daje większe poczucie bezpieczeństwa klientom, a więc osobom zlecającym przewozy. W razie powstania szkody mogą oni liczyć na odszkodowanie. Obecnie większość zleceniodawców weryfikuje, czy przewoźnik posiada OCPD – jego brak obniża zaufanie i zniechęca do skorzystania z usług.

Jaki jest zakres ochrony w ramach OCPD?

W podstawowej formie OCPD dotyczy odpowiedzialności przewoźnika wynikającej z konwencji CMR lub Prawa przewozowego. Oznacza to, że odszkodowanie można otrzymać w przypadku szkód związanych z:

- uszkodzeniem lub zniszczenie ładunku,

- kradzieżą towaru, w tym razem z całym pojazdem,

- nieterminowego zrealizowania zlecenia transportowego.

Powyższą ochronę można rozszerzać, dokupując dodatkowe pakiety, co oczywiście oznacza wyższą składkę za ubezpieczenie. Jest ich wiele i mogą dotyczyć np.:

- szkód spowodowanych przez nietrzeźwego kierowcę,

- zniszczenia towaru wynikającego z awarii agregatu chłodniczego,

- uszkodzenia ładunku w wyniku wypadku, do którego doprowadził pojazd bez ważnego przeglądu technicznego.

Jaki jest koszt ubezpieczenia OCPD?

Z pewnością każda osoba zainteresowana zakupem polisy OCPD chciałaby wiedzieć, z jakim kosztem się to wiąże. Niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest w zasadzie niemożliwe. Ceny podstawowych ubezpieczeń OC dla przewoźników zwykle zaczynają się od kilkuset złotych rocznie. Wszystko jednak zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela i tego, jak oceni on ryzyko podpisania umowy.

Czynników wpływających na wysokość składki za OCPD jest wiele, a pośród najważniejszych należy wymienić:

- roczne obroty przedsiębiorstwa transportowego – im wyższe, tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, a więc rośnie cena polisy,

- ilość pojazdów znajdujących się we flocie,

- zakres działalności – transporty krajowe lub międzynarodowe,

- rodzaj najczęściej przewożonych towarów,

- wysokość sumy gwarancyjnej, czyli maksymalnej kwoty odszkodowania.

Pamiętaj, że na cenę ubezpieczenia OCPD wpływa także zakres ochrony, który w dużej mierze możesz rozszerzać. Warto jednak to zrobić, aby dopasować polisę do potrzeb i zyskać gwarancję wysokiego bezpieczeństwa.

Jeśli szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie OCPD – oblicz składkę na stronie https://ubezpieczenieonline.com.pl.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: